Hogyan vakoljuk a házat?

Nem mindegy, mit kenünk a falra

Van olyan fal, amelyre az olcsó műgyantás vakolat is megfelel, de van, ami tönkre is mehet tőle, ezért érdemes odafigyelni, mit és mire kenünk fel. A dolog szerencsére nem olyan bonyolult, mint amilyennek hangzik, 4 perc alatt képbe helyezzük cikkünkkel.

Önben is felmerült már a kérdés, hogy mi a különbség – az áron kívül – a vödrös vakolatok alapanyagi között? Ezt igyekszünk most közérthetően és röviden összefoglalni. Bár a vakolatnak általában csak a színe látszik a falon, az igazi különbségek nem az árnyalatok között van. Az egyes vakolattípusok alapanyagai, tulajdonságai, felhordási technológiái közel sem azonosak. Elmagyarázzuk, mi a különbség vakolat és vakolat között.

Milyen vakolattípusok vannak?

Kezdjük az alapoktól: vajon mi a különbség a ,,normál” műgyantás, a szilikon és szilikát vakolatok között? Annyit mindenki érzékel, hogy körülbelül ebben a sorrendben emelkedek az árak, ami arra enged következtetni, hogy van valami minőségi különbség is közöttük. Ezek az anyagok alapvetően a hordozóanyagban térnek el egymástól.

Mire jó a műgyantás vakolat?

A ,,normál” műgyantás, értelemszerűen műgyanta bázissal készül. Ez az anyag viszonylag olcsó, de páradiffúziós értéke elég kedvezőtlen. Szellőzés szempontból gyakorlatilag lezárja a felületet, amire felkenik. Ebből azonban nem következik, hogy ez a típus ne lehetne tökéletes választás – csak nem mindegy, hogy mire! Vályogfalra például még véletlenül se vigyünk fel ilyet – de korszerű polisztirol szigeteléssel ellátott falra tökéletes, hiszen az már maga is eléggé lezárja a falakat.

Szilikon bázisú vakolatok alkalmazása

A szilikon bázisú anyagok a nevükből következően már tartalmaznak szilikongyantát is a ,,normál” műgyanta mellett. Ez javítja a vakolat páradiffúziós értékét, vagyis ez már részben „lélegzik”, így ezek az anyagok már felrakhatók kőzetgyapot szigetelésre is.

Szilikát vakolatok alkalmazása

A szilikát vakolatok kálivízüveg alapúak, aminek nagyon kedvezőek a páradiffúziós, vagyis szellőzési tulajdonságai. Hőszigetelés nélküli falakra (például a feljebb már szélsőséges példának említett vályogfalakra) illetve kőzetgyapot szigetelés fölé ez a legoptimálisabb választás. Van azonban egy dolog, amire figyelni kell a szilikát vakolatoknál. Nagyon ügyelni kell az optimális páratartalomra az anyag feldolgozása, felületre való felvitele során, mivel a szilikát vakolat még meg nem szilárdult állapotában érzékeny a levegő nedvességtartalmára. Ha a kivitelezés során erre nem ügyelnek, akkor foltosodás léphet fel a felületen.

Hasonló bejegyzések