Hőszigetelés télen – lehet, nem lehet?

Naná, hogy a legnagyobb szükség télen lenne a ház hőszigetelésére, de pont ez az a munka, amelyet a hűvös idő tényleg nagyon megnehezít. A dolog nem reménytelen, de vannak fontos dolgok, amelyekről tudnunk kell, mielőtt eldöntenénk, hogy egyáltalán belevágjunk-e. Áttekintjük, miért kényes kérdés a hőszigetelés télen.

A homlokzati szigetelés jellemzően az a beruházás, ami sokaknak pont a tél közeledtével, vagy beáltával jut az eszébe. Ez érthető, hiszen ilyenkor jön a hideg, vele a magas fűtésszámlák, amelyeken a jó szigeteléssel sokat lehet spórolni. (Hogy pontosan mennyit is, azt ebben a cikkben számoltuk ki.) Csakhogy: ha már hideg van, akkor késő nekiállnunk ennek a vállalkozásnak, mivel a fagy és a ragasztó nem barátok.

A homlokzati szigetelési technikákról ebben a bejegyzésben olvashatnak részletesen!

Homlokzatszigetelés télen: lehetséges?

Az alapszabály sajnos az, hogy télen nem szabad, nem érdemes homlokzati szigetelést végezni a házon vagy lakáson. Kivéve…

Kivéve, ha már belekezdtünk, vagy ha tényleg nincs más választásunk. Szerencsére a dolog nem teljesen lehetetlen, de van néhány dolog, amire nagyon oda kell figyelni.

Kezdjük az elején, vagyis azzal, hogy miért is nem érdemes homlokzati szigetelést végezni télen?

Azért, mert az EPS vagy kőzetgyapot lemezek installációjához használt ragasztókban lévő és a vakolathoz kevert víz 5-6 fokos hőmérséklet alatt nem tud rendesen kiszáradni. Ennek aztán az lesz az eredménye, hogy a ragasztás gyatra minőségű lesz, a vakolat foltos maradhat, lepereghet. Mindezen gondok technológiai oka egyszerű fizika: konkrétan az, hogy a hűvösebb levegő kevesebb párát képes magában tartani, mint a meleg (gondoljunk csak arra, mekkora a páratartalom egy gőzkabinban!). Ezért aztán a jó időre (20 fok körüli hőmérsékletre) a termékleírásban megadott száradási idők, télen lehetetlenül hosszúra, a normál érték három-négyszeresére nyúlnak. És ha a ragasztó vagy a vakolat még nem száradt meg teljesen, amikor jön a fagy, akkor bizony kezdhetjük előröl a munkát, mert a kötés nem lesz tökéletes.

Mire kell figyelni téli hőszigetelésnél?

Ha a fentiekkel tisztában vagyunk, de mégis bele kell vágnunk télen a homlokzatszigetelésbe, akkor a következőkre figyeljünk:

  • nézzük át a hosszútávú időjárás-előrejelzéseket, és igyekezzünk egy olyan meteorológiai ablakra időzíteni a munkát, amikor legalább 4-6 napig tartósan (éjszaka is!) 5 foknál enyhébb lesz az idő!
  • biztos, ami biztos, használjunk a ragasztókhoz és a vakolathoz is fagyálló adalékot! Ezekről érdeklődjünk az építőanyag-kereskedés szakembereitől, biztosan tudnak ajánlani valamit, és az is lehetséges, hogy esetleg más anyagokat ajánlanak figyelmünkbe, mint amelyeket előzetesen kiválasztottunk.
  • végezzünk félmunkát – de most komolyan! Elégedjünk meg azzal, hogy az EPS vagy kőzetgyapot-táblákat felragasszuk (és csavarhálós technikával megerősítsük), és felkerüljön rá a külső felületi ragasztóréteg, amely megvédi az anyagot a tél viszontagságaitól. Ne kísértsük a sorsot a vakolással is! Ha szerencsénk van, legalább a ragasztó meg fog jól kötni, tavasszal pedig folytathatjuk a munkát.

Ha a fentieket betartjuk, lehet esélyünk a sikerre. De van még néhány dolog, amire nem árt, ha gondolunk. Tapasztalatainkból összeszedtük, mik a leggyakoribb hibák a téli szigetelési munkáknál, közre is adjuk őket mindenki okulására!

Jellemző hibák téli homlokzati szigetelési munkáknál:

  • Elfelejtjük, hogy nemcsak a levegőnek, hanem az anyagoknak és a falnak is 5 foknál melegebbnek kell lennie, hogy minimális esélyünk legyen a sikerre. Ez nem annyira nyilvánvaló, mint hinnénk: a jó minőségű téglafal fűtetlen (épülő) ház esetében hozhatja azt az egyébként jó tulajdonságát, hogy egy ideig még őrzi a korábbi hőmérsékletet. Vagyis, ha napokig kemény mínuszok voltak, akkor hiába melegszik 6 fokra az idő másnap délben, a falfelület bizony simán lehet még 0-2 fok körül, ráadásul ezt az alacsonyabb hőmérsékletet a szigetelés felragasztásával csak tovább konzerváljuk! Tehát mielőtt nekiállunk a munkának, győződjünk meg róla, hogy a fal is felmelegedett-e már! (És a ragasztót is tartsuk szobahőmérsékleten a munka megkezdése előtt!)
  • Nemcsak nappal, de éjszaka sem lehet 5 foknál hidegebb ahhoz, hogy esélyünk legyen a munka sikerére!
  • A kedvező előrejelzések mellett is mindenképpen használjunk száradás-gyorsító („fagyálló”) adalékokat, ehhez kérjünk segítséget az építőanyag-kereskedésünkben!
  • Kalkuláljunk mindenképpen hosszabb száradási idővel, mint amit az adott ragasztó használati leírásában olvashatunk! 24 óra helyett 2-3 napot is hagyjuk száradni a ragasztót, mielőtt a vékonyvakolatot felvinnénk a lapokra!

Sikerült elvennünk a kedvét a téli hőszigeteléstől? Azért ne keseredjen el, ajánlunk mást, amivel akár holnaputántól kezdve spórolhat a fűtésszámlán, ráadásul télen is meg lehet csinálni. Ha érdekli a tippünk, kattintson ide!

Hasonló bejegyzések