Spórol nekünk, védi az egészségünket, a falat és a ház értékét
Mi az: sokat spórol nekünk, helyettesíti a klímát, védi az egészségünket és a falat, és még a környezetünket is kíméli? Ez bizony a jó hőszigetelés, amit tekinthetünk úgy is, mint a ház kabátja (lásd ebben a videóban). De vizsgáljuk meg alaposan a kérdést, és derítsük ki együtt, miért fontos a hőszigetelés!
Kötelező a hőszigetelés, de ez nem baj
Jó ha tudjuk: jelentősen szigorodott 2020-tól az épületek energiafelhasználásának szabályozása. A jelenleg érvényes szabályzás értelmében a hőszigetelés kötelező. Vagyis immár nem építhetünk úgy új házat vagy lakást, hogy ne látnánk el megfelelő komplett szigetelési rendszerrel.
Az előírások változásával párhuzamosan átalakultak az építkezési szokások is. Az építkezők ugyanis felismerték, hogy egy jól megtervezett, kiváló minőségű alapanyagokkal szakszerűen felhelyezett, műszakilag magas színvonalon alkalmazott komplett szigeteléssel már az első fűtési szezonban jelentős összeg takarítható meg. (Hogy pontosan mennyit is spórolhatunk ezen, azt ebben a cikkünkben számoltuk ki.) Valójában egy lakóépület komplett szigetelési rendszere jócskán túlmutat az energiaköltségek puszta megtakarításán.
Hogyan csökkentsük a fűtési költségünket egyszerűen?
Ez pofon egyszerű: jó hőszigeteléssel! A falakra ragasztott polisztirol lapok segítségével akár 50-70 (!) százalékkal is csökkenhet a gázszámlánk a téli hónapokban. (A részletes levezetést lásd ebben a cikkünkben!)
Klíma helyett szigetelés
A megfelelő szigeteléssel 30-40 százalékkal csökkenthető otthonunk lakóterének hőingadozása. Vagyis ha a tomboló nyár közepén 28 fok szokott lenni a hálószobában, akkor megfelelő szigetelés mellett jó eséllyel csak 24-25 fok lesz. A ház fekvésének és saját hőtűrő képességünk függvényében vagy egyáltalán nem lesz szükségünk klímára a kellemes hőmérséklet biztosítása érdekében, vagy csak minimális mértékben kell használunk a berendezést. Ezzel nemcsak a villanyszámlán spórolhatunk meg további jelentős összegeket, de a kisebb energiafelhasználással a környezetünket is védjük.
A hőingadozás károsítja a falat
Amíg az acélnak jót tesz, ha sűrűn egymás után felhevítik majd lehűtik (ez lényegében az úgynevezett edzési eljárás), addig a falnak nem. A középkori várak és templomok romjai jól mutatják, mit tesz a hőmérséklet ingadozása a falakkal. A megfelelő hőszigetelő rendszer alkalmazásával a falak felmelegedése és lehűlése jelentősen csökken, ami növeli a falazatok élettartamát és csökkenti a falszerkezetekben kialakult hőhidak negatív hatását – vagyis nem kedvez a páralecsapódásnak és az ezzel járó penészedési, gombásodási folyamatoknak.
Egészséges szigetelés – miért veszélyes a penész?
Senkit sem szeretnénk ijesztgetni, de a penész a falon egyáltalán nem csupán esztétikai probléma, hanem komoly egészségkárosító hatása is lehet. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (World Health Organization – WHO) szerint a penészes környezet komoly egészségügyi kockázatokat jelent. Nemcsak azért, mert a penész gyűjtőfogalommal jelzett mikroszkopikus gombák elterjedésének olyan melléktermékei is lehetnek amelyek irritálják a szemet, a tüdőt, a nyálkahártyáját, a bőrünket és a torkunkat is. Sőt: a légzőszervi betegségtől szenvedőknél vagy a legyengült immunrendszerűek számára még veszélyesebb, mivel a penész fokozhatja a meglévő betegségek tüneteit és újabb betegségeket is okozhat, ráadásul bizonyos penészgombák komoly tüdőbetegségeket idézhetnek elő. A megfelelő, páraáteresztő, azaz lélegző szigeteléssel mindez megelőzhető.
A szigetelés védi a ház értékét is
Nagymértékben óvhatjuk házunk állagát és értékét is egy korszerű, komplett hőszigetelési rendszerrel. Az ingatlan értékesítésekor ugyanis egy jó eredményű épületenergetikai tanúsítvánnyal jobb áron, könnyebben adhatjuk el ingatlanunkat. Szép ház, előnyösebb adás-vétel. Ha a mosógép vagy a hűtőszekrény kiválasztásánál mindig megnézzük az adott termék energiafogyasztását és A++ alatt már fanyalgunk, akkor miért ne törekednénk arra, hogy a ház energiatanúsítványa is kiváló legyen?
Ami jó nekünk, az jó a Földnek is
A jó hőszigetelés nemcsak nekünk tesz hasznos szolgálatot (egészségünk, otthonunk és a pénztárcánk védelmével), hanem a bolygónknak is. Ha ugyanis kisebb a ház hővesztesége, akkor kevesebb gáz elégetésével melegíthetjük fel a kívánt hőmérsékletre az otthonunkat – vagy kevesebb áram felhasználásával hűthetjük le nyáron. A kevesebb fosszilis energiafelhasználás révén csökken az épület szén-dioxid és szén-monoxid kibocsátása, vagyis csökken háztartásunk öko-lábnyoma is. Ha fontosnak tartjuk, hogy gyermekeinkre élhető környezetet hagyjunk, akkor gondoljunk erre akkor is, amikor házunk szigetelésének kérdéséről döntünk!
Mit jelent a komplett hőszigetelés?
Azt, hogy ne csak egyes területeket, hanem az egész házat szigeteljük. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy megelégednek pusztán a tető szigetelésével, csakhogy nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a meleg levegő és a pára mindig a könnyebb ellenállás felé megy. Vagyis ha a meleg nem jut ki a tető felé, akkor majd megy a falon át – csúnya penészfoltokat hagyva maga után a hőhíd miatt. Ez nemcsak egészségtelen, de még festhetünk is miatta kétévente. Tehát ha szigetelünk, ne végezzünk félmunkát, a lábazattól a homlokzaton át a födémig és a tetőig csináljuk meg a szigetelést mindenhol – különben nem sok értelme lesz!
A megfelelő szigetelési rendszer kiválasztásáról ebben a cikkünkben olvashat részletesen, remek ajánlatokat pedig ide kattintva kaphat!