Több cikkben is foglalkoztunk már az Otthonfelújítási támogatással, ezek alapján készült ez a GYIK, ebből közérthetően kaphatunk válaszokat a leggyakoribb kérdésekre.
Kik vehetik igénybe az Otthonfelújítási támogatást?
Azok a családok, amelyek legalább egy gyermeket nevelnek.
Ha nincs még gyerekünk, akkor ezt buktuk?
Nem feltétlenül. A támogatás ugyanis utólag is igényelhető, vagyis, ha a következő években szeretnénk, ha bővülne a család, de már az idén belevágnánk egy felújításba, megtehetjük, és utólag, a kicsi megszületése után megigényelhetjük a támogatást.
Házasoknak kell lennünk?
Nem feltétlenül, hiszen a CSOK is jár élettársi közöségben élő családoknak, de ezt igazolnunk kell!
Kell önerő?
Kell bizony! A költségek felét nekünk kell állni, sőt, az egész összeget nekünk kell megelőlegezni.
Tényleg 3 millió forint a támogatás?
Nem feltétlenül. A támogatás a teljes felújítás bekerülési költségének maximum 50 százaléka lehet. Ha nem költünk el 6 milliót, csak mondjuk négyet, akkor értelemszerűen kettőt kapunk vissza utólag.
Mikor és hogyan kapjuk meg a 3 milliót?
Az állam utólag utal, vagyis a pénzt előbb nekünk kell saját zsebből vagy kölcsönből előteremtenünk, és csak a munka befejezése után kapjuk meg az állami támogatást. A számlák benyújtása után 30 nappal utal a Magyar Államkincstár. A szükséges dokumentációról és a beadási feltételekről részletesen itt olvashat.
Hogyan kell igazolni az elköltött összeget?
Mindenképpen a nevünkre szóló számlával! CSAK a számlával igazolt tételek vehetők ugyanis figyelembe a végelszámolásnál. Vagyis, ha használt, bontott, építkezésből megmaradt árut szerzünk be a munkákhoz, akkor ne feledkezzünk meg arról, hogy azt NEM számolhatjuk el!
Csak az anyagárat lehet elszámolni?
Nem. A munkadíjat is, de arra is csak az előbb jelzett módon, számla és szerződés ellenében kérhetünk 50 százalékos állami támogatást.
Készpénzt kapunk az államtól?
Nem feltétlenül. Amennyiben rendelkezünk CSOK-kölcsönnel, vagy más, államilag támogatott lakáscélú hitellel, úgy annak fennálló tőketartozásából is levonható az állami támogatás.
Mire költhetjük a felújítási támogatást?
Amire csak szeretnénk a családi otthon felújításával összefüggésben. De fontos tudni, hogy CSAK a lakhelyünkül szolgáló otthon felújítására jár a támogatás. Szüleink házát, nyaralónkat, műhelyünket nem hozhatjuk rendbe ezzel a segítséggel. A munkák jellegét illetően azonban nincsenek megkötések: tetőcsere, fűtés-korszerűsítés, szigetelés, gépészeti munkák, nyílászáró-cserék, burkolatfelújítás – bármi belefér, aminek van értelme.
Mikor érdemes belevágni a felújításba?
Ha megvan a pénzünk és a szükséges elszántságunk, akkor minél előbb! Az új állami támogatási forma ugyanis rendkívül népszerűnek ígérkezik, alighanem rengetegen fognak élni vele, emiatt szakember-hiány és akár áruellátási zavarok is felléphetnek.
És mire elég 3 – pontosabban 6 millió? Mire érdemes költeni?
Ezzel a kérdéssel külön cikkünkben foglalkozunk, kattints ide tippekért!
További részletek az Otthonfelújítási támogatásról itt!
